Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
98. rocznica konsekracji Świątyni Miłosierdzia i Miłości.

15 sierpnia 2012

W środę, 15 sierpnia w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów obchodzili uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicę poświęcenia Katedry Mariawickiej.

Uroczystości poprzedziła całonocna adoracja Przenajświętszego Sakramentu prowadzona przez młodzież, która przybyła, aby przygotować Przybytek Pański i teren wokół niego na ogólnomariawicki zjad. Adoracja zakończyła się Mszą Świętą o godzinie 7:30, odprawioną przez kapłana M. Mirosława Polkowskiego.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczysta Suma celebrowana przez Biskupa Naczelnego M. Ludwika Jabłońskiego, w asyście biskupów i kapłanów. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór „Mariawita” pod dyrekcją dra Henryka Kapusty oraz orkiestra dęta z parafii Lipka pod batutą brata Jakuba Pawlaka. Na organach grał brat Włodzimierz Rek z parafii Wiśniew. Słowa błogosławieństwa Trójcy Przenajświętszej do Mateczki wykonała solistka Ewelina Pachnik z parafii Mińsk Mazowiecki. Naukę przed Komunią Świętą i wprowadzenie do Sakramentu Pokuty poprowadził biskup M. Włodzimierz Jaworski, nawiązując do łask, jakie Pan Jezus udzielił naszej Świątyni.

Homilię wygłosił Biskup Naczelny, wspominając o licznych pielgrzymkach, jakie miały miejsce w tym jubileuszowym roku. Nawiązał także do patriotycznego charakteru tej uroczystości – święta Wojska Polskiego. Kazanie w główniej mierze nawiązywało do Ewangelii, która dotyczyła wyrzucenia przez Pana Jezusa przekupniów ze Świątyni Jerozolimskiej. Biskup odwoływał się do nauk św. Pawła, który mówił, że nasze ciała są Świątynią Ducha Świętego. Dlatego też chrześcijanie powinni odradzać się poprzez modlitwę i dobre uczynki oraz zwyciężanie zła dobrem. W swojej nauce Biskup M. Ludwik odwoływał się do Nowego Przymierza, które ustanowił Jezus Chrystus. Zostało ono przypieczętowane przez zbawczą Ofiarę Chrystusa na Krzyżu. Biskup nawiązywał wielokrotnie także do Objawień i nauk św. Marii Franciszki Kozłowskiej i przypomniał między innymi, że ludzie byliby szczęśliwi, gdyby tylko pełnili Wolę Bożą. Na zakończenie apelował, aby swego życia nie budować na piaskach ludzkiej mądrości, ale na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, Głowa Kościoła i Pasterz Wszystkich Serc.

Uroczysta Msza Święta zakończyła się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Ciebie Boga Chwalimy” i modlitwą w intencji Kościoła.

Po nabożeństwie wielu wiernych pozostało w Świątyni, aby błagać Pana Jezusa o potrzebne łaski oraz o nawrócenie i miłosierdzie dla świata. Pielgrzymi odwiedzali także katakumby, gdzie modlili się przy grobach Mateczki i pierwszych biskupów. Mieli możliwość zobaczyć również celkę Mateczki i wystawę haftów. O godzinie 14:00 odbyła się akademia dotycząca życia i działalności św. Marii Franciszki Kozłowskiej. W przedstawieniu wzięły przez dzieci i młodzież z parafii Cegłów pod przewodnictwem kapłana M. Grzegorza i siostry Anny Sadowskiej. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie, kierujące myśli obecnych do genezy i świetności mariawityzmu. Szczególnie chwytający był widok dziewczynek przebranych za siostry zakonne. Po akademii kilka słów do publiczności powiedział brat Władysław Stanisław Ginter, autor książki „Wyklęta”, na bazie której ułożono niektóre fragmenty przedstawienia.

Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Nieszporów o Przenajświętszym Sakramencie, które odprawił kapłan M. Dominik Miller. W czasie tego nabożeństwa biskup M. Bernard Kubicki wygłosił naukę, podkreślając wyjątkową rolę Maryi w Dziele Zbawienia. Biskup nawiązywał do obchodzonej uroczystości Wniebowzięcia Matki Najświętszej i wskazał na potrzebę naśladowania życia Maryi w codziennym życiu. Ten szczególnie uroczysty dzień, na długo pozostanie w sercach tych, którzy odwiedzili Świątynię Miłosierdzia i Miłości. Był czas na modlitwę, na wspomnienia, ale także na wspólne rozmowy na temat przyszłości mariawityzmu i naszej misji w świecie.

Porcesjonalne wejście do Świątyni

Bp M. Włodzimierz przemiawia przed Komunią św.
Modlący się przy grobie Założycieli, w podziemiach Katedry Chór Mariawita
Kapłani udzielają Komunii św. w Świątyni oraz na zewnątrz Biskupi po udzieleniu Bogosławieństwa - od lewej bp M. Włodzimierz, bp M. Ludwik, bp. M. Bernard Kazanie wygłasza Biskup Naczelny M. Ludwik
Na zakończenie nabożeństwa, błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem udzielił bp M. Bernard
Porcesjonalne wyjście ze Świątyni

foto: (A.G, M.S.)
Br. M. Felicjan

Po nabożeństwie odbyła się akademia.
W klasztornym ogorodzie można było nabyć dewocjonalia Akademia związana ze 150. rocznicą narodzin Założycielki
Bp M. Ludwik i kapł. M. Grzegorz dziękują za przygotowanie inscenizacji
O godzinie 15:00 zostały odprawione Nieszpory
(R.J)