Pielgrzymka do świątyni w Płocku
15 sierpnia 2003
Na coroczne ogólnomariawickie święto 15 sierpnia przybywają do Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku pielgrzymi z różnych regionów Polski, a nawet z zagranicy. W tym roku zgromadziło się w mariawickim sanktuarium ponad 2000 osób. Tego dnia wyznawcy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów obchodzą podwójne święto: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicę poświęcenia świątyni.
Procesjonalne przejście duchowieństwa z budynku klasztornego do Świątyni Procesjonalne przejście duchowieństwa z budynku klasztornego do Świątyni
Niektórzy wyznawcy przybyli do Płocka już kilka dni przed uroczystością, aby pomóc w przygotowaniach. Pracy było mnóstwo, gdyż należało zadbać nie tylko o należyty przebieg nabożeństwa, ale także o zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonym ludziom, wyznaczenie miejsc parkingowych, zorganizowanie punktu medycznego itp. Parafianie łódzcy: Czesława Dąbrowska, Janina Falińska, Teresa Szychowska, Stanisław Proga przyjechali już 10 sierpnia i pomagali w pracach porządkowych i kulinarnych.
Nad właściwym przebiegiem uroczystości w Płocku czuwały różne służby. Opiekę medyczną sprawowały panie: lekarz Iwona Makowska z Płocka oraz pielęgniarki - Grażyna Dróżdż z Cegłowa i Agnieszka Piątkowska z Wyszogrodu. Służbę porządkową pełnili strażacy z Cegłowa.
W dniu święta już od wczesnych godzin porannych zaczęli przybywać do Płocka pierwsi pielgrzymi, w zorganizowanych grupach i indywidualnie. Na zazwyczaj cichej i wyludnionej ulicy Kazimierza Wielkiego zrobiło się tłoczno od ludzi i parkujących tu samochodów osobowych. Autobusy ustawiały się na posesji kościelnej znajdującej się obok klasztoru.
O godzinie 10.00 procesjonalnie przybyli do mariawickiej katedry duchowni oraz wyznawcy. Tłum wiernych szczelnie wypełnił kościół. Wiele osób musiało pozostać na zewnątrz. Stojący przed świątynią od strony ulicy, jak też w ogrodzie słuchali nabożeństwa dzięki nagłośnieniu. Uroczystą Mszę świętą odprawił Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów M. Włodzimierz Jaworski w asyście biskupów: M. Ludwika Jabłońskiego i M. Romana Nowaka. Kazanie głosił bp M. Ludwik Jabłoński - ordynariusz Diecezji śląsko-łódzkiej.
Po nabożeństwie, na schodach werandy młodzież, pod kierunkiem kapł. M. Grzegorza Dróżdż, śpiewa obozowe piosenki, a na gitarze gra br. Ireneusz Bujała.
Nabożeństwo miało bardzo uroczysty charakter. Szczególnie zadbano o odpowiednią oprawę muzyczną. Podczas Mszy św. grała orkiestra dęta ze Strykowa pod batutą Stefana Szcześniaka, a na organach grał Włodzimierz Rek z Wiśniewa. Śpiewał Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej, który powstał w ubiegłym roku z inicjatywy jego dyrygenta, dra Henryka Kapusty z Łodzi. Na 15 sierpnia br. wydana została płyta CD i kaseta magnetofonowa z nagraniami pieśni religijnych i elementami liturgii mariawickiej wykonywanymi przez ten zespół śpiewaczy. Przebieg uroczystości rejestrował II program TVP.
Po Mszy św. mariawicka młodzież spotkała się w ogrodzie przy werandzie, gdzie dała popis swoich zdolności wokalnych. Razem z kapł. M. Grzegorzem Dróżdżem, kierownikiem obozu dla dzieci i młodzieży w Międzywodziu, młodzi mariawici śpiewali piosenki obozowe. Po ich występie koncertowała orkiestra ze Strykowa umilając muzyką zgromadzonym pielgrzymom czas krótkiego relaksu.
Liczna rzesza wyznawców uczestniczyła w nieszporach, które o godz. 15.00 odprawił kapł. M. Zbigniew Nawara. Kazanie podczas nieszporów głosił Biskup Naczelny M. Włodzimierz Jaworski.
Jak to na odpuście, mimo religijnego charakteru święta, nie zabrakło także straganów. Były stoiska z literaturą religijną i dewocjonaliami, przedstawiciele Chóru Diecezji Śląsko-Łódzkiej sprzedawali płyty CD i kasety z nagranymi przez siebie (Od prawej) Krystyna Perek i Renata Ciesielska sprzedają płyty CD i kasety nagrane przez Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej.utworami oraz foldery informacyjne o Chórze. Dla dzieci dużą atrakcję stanowiły kramy z obwarzankami, pierścionkami z "niebieskim oczkiem" i innymi odpustowymi gadżetami.
Niepełną retransmisję Mszy świętej odprawionej w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku nadano w programie II TVP w niedzielę 24 sierpnia br. Z uwagi na limit czasu antenowego, w około 50-minutowym programie pokazano jedynie fragmenty nabożeństwa. Redakcja "Mariawity" dysponuje nagraniami całej, 2,5-godzinnej Mszy świętej. Kasety video są do nabycia w Redakcji w cenie 30 zł. Uroczystość w mariawickiej katedrze odnotowały na swoich łamach lokalne wydawnictwa: "Gazeta Mazowsze" i miesięcznik "Nasz Płock".
Alina Boczkowska ("Mariawita" 7-9/2003)