Wola Cyrusowa - poświęcenie konfesji

12 września 2004

12 września 2004 r. był dniem szczególnym dla parafii w Woli Cyrusowej. W tym dniu nie tylko obchodziła ona swoją doroczną uroczystość parafialną upamiętniającą ważne dla nas, mariawitów, święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ale także odbyło się poświęcenie nowo wybudowanej konfesji.


Konfesja to drewniana lub kamienna obudowa architektoniczna ołtarza w kształcie ozdobnego baldachimu wspartego na czterech kolumnach. Zarówno konfesja, jak i umieszczone na niej symbole mają podkreślać, że Chrystus jest "Głową" Kościoła. Nazywana bywa też wyznawalnicą, ponieważ jest zewnętrznym wyrazem wiary i miłości wiernych do Przenajświętszego Sakramentu.

Wspaniała konfesja wieńcząca ołtarz w kościele w Woli Cyrusowej powstała dzięki pomocy i wsparciu finansowemu parafian, którzy nie szczędzili środków, aby ta kosztowna inwestycja mogła zostać zrealizowana. Ale do realizacji tego przedsięwzięcia doszło przede wszystkim dzięki pracy i ogromnemu zaangażowaniu kapłana M. Roberta Żaglewskiego - proboszcza tutejszej parafii. Z jego inicjatywy powstał plan wzniesienia konfesji oraz jej projekt.

Od tej chwili parafia gromadziła środki finansowe, które pozwoliły dokonać tego dzieła. Jesienią 2003 r. rozpoczęły się prace związane z budową konfesji. Kolumny wykonał br. Jan Sitek z synem Jarosławem z Tadzina, zaś rzeźby w drewnie, złocenia i zdobienia pracownicy remontowo-budowlani pana Wiktora z Ukrainy. Już na Wielkanoc 2004 r. - choć jeszcze w surowym stanie - konfesja stanęła w kościele.

Na podniosłą uroczystość jej poświęcenia w dniu parafialnego święta licznie przybyli miejscowi mariawici oraz duchowni i pielgrzymi z innych naszych parafii.

Renata Rosiak (fragment "Mariawita" 7-9/2004)