25-lecie orkiestry parafialnej w Woli Cyrusowej
5 listopada 2005
5 listopada 2005 roku 25-lecie odnowienia szeregów świętowała parafialna orkiestra dęta w Woli Cyrusowej.
Wolska orkiestra powstała w czerwcu 1946 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza kapł. M. Alojzego Gromulskiego i początkowo składała się z piętnastu muzyków. Powołana została do uświetniania muzyką nabożeństw kościelnych, a także uroczystości religijno-patriotycznych. Z biegiem czasu szeregi orkiestrantów znacznie się przerzedziły.
Dzięki staraniom kolejnego proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Woli Cyrusowej, kapł. M. Roberta Żaglewskiego, 6 listopada 1980 roku orkiestra wystąpiła w odnowionym składzie pod batutą znakomitego dyrygenta, nestora strażackich orkiestr, druha Mieczysława Królikowskiego. Obecnie ze starego składu orkiestry pozostał tylko jeden członek, grający na basie Telesfor Bloch.
Pozostali orkiestranci kunsztu muzycznego wyuczyli się po roku 1980. Wówczas to charyzmatyczny kapelmistrz M. Królikowski tchnął w młodych ludzi ducha muzyki. Dzięki jego życzliwości i zaangażowaniu wielu z nich odkryło i wykorzystało swoje talenty i zdolności. Od tamtej pory orkiestra gra nieprzerwanie i bierze czynny udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych. Swoją grą nie tylko ubogaca liturgię podczas uroczystości w wolskiej parafii, ale włącza się również w świętowanie w okolicznych parafiach oraz zapraszana jest do udziału w uroczystościach organizowanych przez władze lokalne.
W dużej mierze funkcjonuje dzięki wielkiemu zapałowi ich członków, ale także pomocy kapł. Roberta, który udostępnia pomieszczenia parafialne na próby. Specjalne podziękowanie za pracę i zaangażowanie należą się byłemu kapelmistrzowi Mieczysławowi Królikowskiemu oraz obecnemu - Piotrowi Brzezińskiemu. Obecnie orkiestra składa się z 25 instrumentalistów. Wielu jej członków kultywuje tradycję muzykowania przekazywaną z pokolenia na pokolenie - w zespole można ujrzeć grającego obok siebie ojca z synem, a nawet dziadka i wnuka. Cieszy też fakt, że do orkiestry zapisało się wiele młodzieży, która wytrwale ćwiczy i czyni znaczące postępy.
Od 1999 roku kapelmistrzem orkiestry jest Piotr Brzeziński, a grają w niej: Telesfor Bloch, Eugeniusz Zalewski, Zdzisław Warzonek, Kazimierz Supera, Bogdan Supera, Bogdan Maryniak, Zbigniew Krakowiak, Piotr Obiedziński Krzysztof Gawlik, Sławomir Kolasa, Sławomir Kacprzyk, Jarosław Kacprzyk, Mirosław Zalewski, Marcin Krakowiak, Mirosław Benka, Mariusz Walczak, Krzysztof Skudlarski, Robert Borkowski, Włodzimierz Garnys, Ireneusz Olszówka, Tomasz Grzelak, Krzysztof Wójtowicz, Marcin Piórkowski, Artur Wlazło, Piotr Pasek.
Uroczystość jubileuszową rozpoczęła Msza święta w intencji członków orkiestry celebrowana przez ordynariusza diecezji śląsko-łódzkiej bpa M. Ludwika Jabłońskiego w asyście proboszcza wolskiej parafii kapł. M. Roberta Żaglewskiego i kapł. M. Bernarda Kubickiego z parafii w Lipce.
W nabożeństwie udział wzięli: starosta brzeziński Edmund Kotecki, wójt gminy Dmosin Danuta Supera, wójt gminy Brzeziny Zbigniew Sokołowski, zastępca wójta gminy Brzeziny Barbara Hojnacka, przewodniczący Rady Gminy Brzeziny Marek Kolasa, orkiestra parafialna z Łodzi, Lipki oraz Jubilaci i ich rodziny. Bp M. Ludwik złożył Jubilatom serdeczne życzenia i ofiarował wszystkim grającym w tej orkiestrze ekumeniczny przekład Nowego Testamentu. Starosta do gratulacji złożonych orkiestrantom dołączył dyplom uznania dla orkiestry, wójt gminy Dmosin przekazała puchar na ręce kapł. M. Roberta Żaglewskiego, zaś przewodniczący Rady Gminy Brzeziny i wójt gminy Brzeziny dziękując orkiestrze za wspaniałą prezentację i promocję gminy Brzeziny, przyznali indywidualne dyplomy wraz ze skromnymi upominkami.
Życzenia jubilatom złożyli także przedstawiciele łódzkiej i lipkowskiej orkiestry parafialnej. Po Mszy świętej Jubilaci zagrali marsza. Potem wszyscy udali się na drugą część uroczystości do sali OSP w Syberii, gdzie gospodarze, strażacy wraz z paniami z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, z wielką serdecznością przyjęli uczestników tej radosnej uroczystości. Spotkanie rozpoczął Bogdan Supera przedstawiając historię orkiestry.
Po uroczystym obiedzie odbył się koncert orkiestr. Jako pierwsi zagrali jubilaci pod dyrekcją Mieczysława Królikowskiego i Piotra Brzezińskiego. W ich repertuarze oprócz marszy i walców znalazły się m.in. "Pieśń niewolników" z opery Nabucco G. Verdiego i "Orkiestry dęte" z repertuaru Haliny Kunickiej. Następnie wystąpiły orkiestry z Lipki i Łodzi. Spotkanie jubileuszowe zakończyła wspólna zabawa taneczna.
Renata ROSIAK (Mariawita 10-12/2005)