Poświęcenie dzwonu w Woli Cyrusowej

15 maja 2005

... jeśli usłyszycie głos Jego, nie chciejcie zatwardzać serc waszych
(Psalm 94)

W niedzielę 15 maja 2005 r. w święto Zesłania Ducha Świętego, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Woli Cyrusowej kapłan Robert Żaglewski dokonał uroczystego poświęcenia nowego dzwonu.

W przeddzień uroczystości dzwon przywieziono z zakładu ludwisarskiego i zawieszono w kościele na prowizorycznym postumencie. Podczas nabożeństwa majowego parafianie mogli go zobaczyć i włączyć się do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dzwon i jego fundatorów.

W niedzielę natomiast przed mszą św. został poświęcony ku Chwale Bożej i pożytkowi Ludu Bożego., aby swym donośnym głosem przywoływał wiernych na modlitwę. Na początku nabożeństwa chór odśpiewał hymn "Przybądź Duchu ". Przygrywała orkiestra parafialna.

Nowy dzwon został wykonany ze spiżu w Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie. Ulano go ze starego dzwonu, który służył wolskiej parafii od 1908 roku, a ze względu na pęknięcie i ogólny zły stan techniczny wymagał przetopienia.

Odlany dzwon ma 75 cm średnicy, waży 254 kg i jest o 74 kg cięższy od dzwonu starego. Wykonano go zachowując wszystkie elementy starej ornamentyki - płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, emblemat Eucharystii oraz napisy "Wszystka Ziemia Niech Cię Adoruje i Błaga" oraz "Któż jako Bóg". Na jego powierzchni widnieją także daty odlewów oraz imię dzwonu - "Maria Jakub - Robert".

Zewnętrzna powierzchnia dzwonu jest lekko spatynowana, co nadaje mu bardziej szlachetny wygląd, a jego serce wykonane ze szlachetnej stali wypełnia dzwon spiżowym brzmieniem. Po poświęceniu dzwon wciągnięty został na wieżę i zawieszony na specjalnie wykonanej konstrukcji stalowej

Dzwon ufundowali parafianie przy dużym wkładzie i staraniach proboszcza. Należy także podkreślić zaangażowanie parafian w prace związane z obsadzeniem dzwonu. Pracami przy zdejmowaniu starego dzwonu i wciąganiu nowego kierował brat Jan Sitek z Tadzina z synem Jarosławem. Pomagali bracia: Marek Grzelak, Tomasz Grzelak, Antoni Walewski, Czesław Filipiński, Józef Dąbrowski, Włodzimierz Grzejszczak.

W tej chwili dzwon uruchamiany jest ręcznie, jednak w najbliższym czasie sterowany będzie automatycznie. Zaprogramowany na cały rok, codziennie będzie dzwonił na Anioł Pański, a w niedziele i święta na nabożeństwa. W czasie kazania kapłan Robert podkreślił: "... że Boża Łaska czuwa nad parafią i akurat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego święcony jest nowy dzwon, a Matka Boża nieustannie wzywa nas do modlitwy".

Na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja z Przenajświętszym Sakramentem, w czasie której po raz pierwszy zabrzmiał nowo odlany dzwon. Zgromadzeni wierni, słysząc jego piękny i donośny głos nie kryli swego wzruszenia.

Renata ROSIAK (Mariawita 4-6/2005)

(AŁ)