Okolicznościowe rekolekcje w Mińsku Mazowieckim

Październik 2006

W dniach od 29 września do 1 października, w Mińsku Mazowieckim, odbyły się rekolekcje jubileuszowe. Przygotował je i poprowadził kapł. M. Fidelis Kaczmarski z Wierzbicy. Oprócz rozmyślań rekolekcyjnych, odprawiana była adoracja Przenajświętszego Sakramentu. Adoracja trwała nieprzerwanie od piątku do niedzieli. W dzień Pana Jezusa adorowały dzieci, a w godzinach nocnych dorośli.

W czasie rozmyślań rekolekcyjnych, dzięki obrazowym naukom kapł. M. Fidelisa, wierni mogli rozważać stan swoich dusz i odnajdywać motywację do wzmożonej pracy nad sobą. Z kolei adoracja Przenajświętszego Sakramentu pozwalała w ciszy i skupieniu złożyć Panu Jezusowi podziękowania za trwanie naszego Kościoła oraz prosić Go o łaski dla nas, mariawitów na następne sto lat.

Takie duchowe ćwiczenia były uzupełnieniem uroczystych obchodów Jubileuszu. Pozwoliły one wielu osobom zdać sobie sprawę, że szczególnie w tym roku powinniśmy pogłębiać swoją religijność, częściej sięgać po Pismo Św. i Dzieło Wielkiego Miłosierdzia. Po ostatnim nabożeństwie wierni długo pozostawali na placu parafialnym, rozmawiając z kapł. M. Fidelisem i proboszczem kapł. M. Janem Opalą, dziękując im za zorganizowanie i poprowadzenie rekolekcji.

Wydaje się, że rekolekcje jubileuszowe to pomysł godny naśladowania w innych parafiach. Jednak nawet jeśli nie ma już możliwości zorganizowania tego typu rozważań, to należy podkreślić, że obowiązkiem każdego mariawity jest zadbanie we własnym zakresie o duchowe świętowanie jubileuszu Kościoła, poprzez wzmożoną modlitwę i pogłębioną refleksję.

Michał Zalewski (Mariawita 7-9/2006)