Poświęcenie krzyża w Nowostawach Dolnych
21 maja 2006
W miejscowości Nowostawy Dolne należącej do parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce w dniu 21 maja 2006 roku odbyła się podniosła i chwalebna uroczystość - poświęcenie krzyża.
Początki górowania krzyża w tej miejscowości sięgają 1914 roku. Parafia Lipka była areną walk wojsk rosyjskich i niemieckich podczas I wojny światowej. W działaniach wojennych ucierpiał m.in. kościół w Lipce - strącono wieżę i załamano dach, ślady na murach są do dziś. W Nowostawach Dolnych poległo trzech żołnierzy. Na gruntach rodziny Łuczaków pospiesznie pogrzebano zmarłych, a na mogile ustawiono drewniany krzyż. Gdy walki ustały ciała żołnierzy przeniesiono na cmentarz wojenny w lesie w Poćwiardówce, a na miejscu krzyża nagrobnego mieszkańcy Nowostaw Dolnych wznieśli duży drewniany krzyż. Został on w 1941 roku usunięty przez niemieckich okupantów.
Po II wojnie światowej, w 1945 roku mieszkańcy Nowostaw Dolnych, po powrocie z wysiedlenia, na nowo postawili drewniany krzyż, z wyrytym na jego ramionach napisem: "Na pamiątkę powrotu wysiedlonych gospodarzy tej wsi". Realizacja tego przedsięwzięcia była głównie zasługą Jana Łuczaka, Stefana Piotrkowskiego, Józefa Łuczaka i Jana Kubickiego.
Ząb czasu zrobił swoje. Po sześćdziesięciu latach drewniany krzyż począł się pochylać i zagrażał upadkiem. Wówczas były sołtys Bolesław Dąbrowski i obecna sołtys Mariola Mirys powołali komitet odbudowy krzyża. Ich inicjatywa wsparta została ofiarnością miejscowej ludności. Wiele prac wykonano społecznie.
W maju metalowy krzyż wraz z tablicą zawierającą napis, jaki był na poprzednim krzyżu oraz z metalowym ogrodzeniem był już gotowy. Stojący na czele komitetu odbudowy Bolesław Dąbrowski dziękował za zaangażowanie Sylwestrowi Florczakowi, Piotrowi Kubickiemu, Sławomirowi Markowiczowi, Juliuszowi Błaszczykowi, Grzegorzowi Markowiczowi, Jarosławowi Dąbrowskiemu, Dariuszowi Paskowi, Lucjanowi Kubickiemu i Danielowi Dąbrowskiemu.
W trzecią niedzielę maja uroczystego poświęcenia krzyża dokonali wspólnie kapł. M. Bernard Kubicki, proboszcz parafii w Lipce i ksiądz Ryszard Szymacha, proboszcz niesułkowskiej parafii rzymskokatolickiej.
W okolicznościowym przemówieniu kapł. M. Bernard przypomniał zebranym dzieje krzyża świętego i jego znaczenie w życiu każdego chrześcijanina. Ksiądz Ryszard zaapelował do zgromadzonych, by ten krzyż był również znakiem przemiany wielu serc i rodzin. Początkiem powinno być wspólne gromadzenie się przy nim. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem nabożeństwa majowego.
Tekst i fot. kapł. M. Bernard Kubicki (Mariawita 4-6/2006)