80-lecie OSP w Lipce

7 maja 2006

7 maja 2006 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Lipce obchodziła piękny jubileusz 80-lecia istnienia, który połączony został z gminnymi obchodami świętego Floriana - patrona strażaków. Na placu przykościelnym w Lipce zgromadzili się strażacy wraz z pocztami sztandarowymi z dziewięciu jednostek OSP Miasta i Gminy Stryków. Parafialna orkiestra dęta wprowadziła poczty sztandarowe i przybyłych gości do świątyni Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce.

Wszystkich przybyłych powitał proboszcz miejscowej parafii kapł. M. Bernard Kubicki. Po raz pierwszy w nabożeństwie w mariawickim kościele w Lipce, oficjalnie uczestniczył proboszcz sąsiedniej parafii rzymskokatolickiej z Niesułkowa ks. Ryszard Szymacha, który swą obecnością podkreślił ekumeniczny charakter tej uroczystości.

Następnie kapł. M. Bernard odprawił Mszę Świętą w intencji jubilatów z Lipki i wszystkich strażaków z terenu Miasta i Gminy Stryków. Na zakończenie kazania pogratulował strażakom pięknego jubileuszu. Życzył im Bożego błogosławieństwa w dalszej ochotniczej służbie oraz męstwa, hartu i roztropności w czekających ich zadaniach i akcjach gaśniczo ratunkowych, wyrażając nadzieję, że nie będzie ich za wiele.

Po nabożeństwie, przy dźwiękach marszy wszyscy zgromadzeni przeszli na plac przed Domem Kultury w Niesułkowie, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Wszystkich zgromadzonych powitała prezes OSP Lipka Agnieszka Bystrońska - jedyna kobieta pełniąca tę funkcję na terenie powiatu zgierskiego. Natomiast były długoletni prezes ochotników z Lipki, druh Władysław Kumidaj przybliżył dzieje OSP Lipka. Jej początki sięgają 1911 roku, kiedy to przy mariawickiej parafii w Lipce zorganizowany został oddział Straży Ogniowej, grupujący ochotników z całej parafii. Po I wojnie światowej wyodrębniły się ochotnicze straże w Lipce, Nowostawach, Warszewicach i Dąbrówce Dużej. OSP Lipka została zarejestrowana w Starostwie Brzeziny w 1926 roku. Przez długie lata strażnicą był budynek parafialny. W latach 60. XX wieku rozbudowany obiekt byłej zlewni mleka w Lipce wykorzystano na garaż i salę zebrań.

Następnie prezes Zarządu Powiatowego OSP w Zgierzu, druh Józef Dziemdziela, w asyście burmistrza Miasta i Gminy Stryków Andrzeja Jankowskiego, wręczył ochotnikom z Lipki odznaczenia, przyznane przez Zarząd Główny OSP. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał druh Feliks Szychowski, srebrne medale otrzymali: druh Janusz Kubicki i druh Aleksander Borowski, a brązowe medale przyznano druhom: Wojciechowi Kubickiemu, Włodzisławowi Pietrasiakowi, Zdzisławowi Szydlikowi, Janowi Bystrońskiemu i Grzegorzowi Sicińskiemu. Przyznano też sześć odznak Wzorowego Strażaka. Druh Józef Dziemdziela udekorował również sztandar OSP Lipka złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

W części artystycznej wystąpił Zespół Folklorystyczny "Lipkowianki". Po występach strażacy i zaproszeni goście udali się do Domu Kultury, gdzie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lipki podawały smaczne posiłki.

Kapł. M. Bernard Kubicki (Mariawita 4-6/2006)