Jubileusz Metropolity Sawy

12 maja 2008

W poniedziałek, 12 maja, na św. Górze Grabarce, odbyły się uroczystości z okazji 70 rocznicy urodzin arcybiskupa Sawy. Była to również 10 rocznica jego wyboru na tron Metroploity Warszawy i całej Polski, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Nabożeństwo odprawione zostało przed cerkwią Przemienienia Pańskiego przy ołtarzu polowym. Poza Duchowieństwiem z Polski w Liturgii w intencji Jubilata uczestniczyli także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego z Francji, Ukrainy, Czech oraz Słowacji.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich m.in kościoła rzymskokatolickiego – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Zespołu KEP ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, a także zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentował biskup naczelny M. Ludwik Jabłoński.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz; przedstawiciele prezydenta RP - Michał Kamiński, wicepremier i minister MSWiA Grzegorz Schetyna, a także parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz inny samorządowcy.