Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia 2008

15 sierpnia to szczególna data znana każdemu mariawicie. Ten dzień to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak również rocznica poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Tego dnia tysiące pielgrzymów przybywają do naszej Katedry, aby podziękować Panu Jezusowi za otrzymane łaski oraz prosić o wsparcie i błogosławieństwo, potrzebne w życiu codziennym.

Jak rok rocznie, na kilka dni przed uroczystością nasza mariawicka młodzież przyjechała do Świątyni, aby pomóc w przygotowaniach.

W dniu święta pielgrzymi przybywali już od wczesnych godzin porannych. Uroczysta Suma rozpoczęła się o godz. 10.00 celebrowana przez biskupa M. Ludwika Jabłońskiego - Biskupa Naczelnego naszego Kościoła w koncelebrze biskupa M. Włodzimierza Jaworskiego - ordynariusza diecezji śląsko-łódzkiej i przybyłych kapłanów.

Po Spowiedzi św. obecni na nabożeństwie, przyjęli Ciało i Krew Pańską. Podczas Mszy św. okolicznościowe kazanie wygłosił Biskup Naczelny podkreślając szczególną rolę Świątyni w życiu każdego mariawity. Na koniec przemówienia Biskup zwrócił się do młodzieży: „Do Was, młodzieży kieruję słowa zachęty: abyście włączyli się czynnie w życie Waszych parafii i całego Kościoła. Pamiętajcie: ochotnego dawcę miłuje Bóg. Do Was, młodzieńcy zwraca się Kościół: bądźcie rybakami ludzi, pracownikami w Winnicy Pańskiej.”

Podczas nabożeństwa śpiewał chór Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - „Mariawita” pod dyrekcją br. Henryka Kapusty, a na organach grał br. Włodzimierz Rek. W czasie uroczystości słyszeliśmy także pieśni w wykonaniu orkiestry parafialnej z Leszna, która w tym roku obchodziła stulecie swojego istnienia.

Po skończonej Liturgii wiele osób pozostało w Świątyni na Adoracji Przenajświętszego Sakramentu, inni modlili się przy grobie św. Marii Franciszki i biskupów. Pielgrzymi mieli także możliwość obejrzenia pamiątek po Założycielce, jak również ekspozycji obrazów ręcznie haftowanych przez siostry zakonne oraz wpisania się do księgi pamiątkowej. W ogrodach koncertowała orkiestra, zaś o godz. 14.00 rozpoczął się występ chóru, który zaprezentował m.in. kilka pieśni z tegorocznego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.

Można było również nabyć literaturę mariawicką, dewocjonalia i pamiątki. O godz. 14.45 dźwięk sygnaturki wezwał na Nieszpory, którym przewodniczył kpł. M. Zbigniew Nawara, a kazanie w wygłosił bp M. Włodzimierz Jaworski. Na koniec nabożeństwa jeszcze raz Biskup Naczelny skierował słowa podziękowania wszystkim, którzy ponieśli trud i wysiłek w przygotowaniu i przebiegu uroczystości.

br. M. Dominik Miller

Czytaj też na: gazeta.pl