Ś.p. siostra Maria Apolinaria Abramowska

5 października 2009

Dnia 5 października 2009 roku w Klasztorze przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, opatrzona Świętymi Sakramentami, zasnęła w Panu Ś.P. siostra Maria Apolinaria Bolesława Abramowska, żyła lat 87. Bolesława Abramowska urodziła się dnia 13 lutego 1922 roku w Szemborach, w parafii Wiśniew. Jej rodzicami byli Wiktor i Honorata z domu Wąsowska.

Do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Mariawitek w Wiśniewie wstępuje dnia 08.06.1946 roku. Po okresie próby zostaje dopuszczona do nowicjatu dnia 07.02.1949 roku otrzymawszy imiona Maria Apolinaria. Jednocześnie zostaje przydzielona do chóru sióstr służebnych. Po ślubach czasowych składa śluby wieczyste: ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i nieustającej adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Przez wiele lat swojego życia zakonnego pracowała w gospodarstwie klasztornym i parafialnym w Wiśniewie, a ostatnie trzydzieści lat w klasztorze przy Świątyni w Płocku, zajmując się pracą w ogrodzie, a także w miarę możliwości, pomagała w kuchni. Jej dewizą mogły być słowa „módl się i pracuj”. Do ostatniego dnia swojego życia poświęcała czas na adorację Chrystusa Eucharystycznego i na dobrowolnie przyjmowane przez siebie obowiązki w kuchni. Zawsze pogodna, uśmiechnięta, potrafiła z niebywałą prostotą i pokorą dawać świadectwo swojemu powołaniu. Nie potrafiła długo się gniewać: zgodnie z wezwaniem apostolskim – „niech słońce nie zachodzi nad zagniewaniem waszym”.

Bóg zabrał ją do siebie dzień po uroczystości – św. Franciszka z Asyżu.

Pogrzeb s. M. Apolinarii odbył się 8 października 2009 roku. Msza św. żałobna została odprawiona w Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Naczelny naszego Kościoła o. bp M. Ludwik Jabłoński w asyście kapłanów M. Franciszka Kubika z Leszna i M. Gabriel Grabarczyka z Pepłowa. Obecni byli także o. bp M. Roman Nowak oraz kapłani M. Stefan Adamiec z Radzymina, M. Robert Żaglewski z Woli Cytrusowej, M. Jan Opala z Mińska Maz., M. Karol Babi z Warszawy, M. Stanisław Bankiewicz z Grzmiącej, M. Mirosław Polkowski z Płocka oraz bracia diakoni M. Dominik Miller i M. Daniel Mames. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli parafianie płoccy oraz przyjezdni. Obecny był także brat rodzony zmarłej, który przybył wraz z rodziną. W ostatnim pożegnaniu Biskup Naczelny wspomniał o pokorze i oddaniu s. M. Apolinarii dla Kościoła: czy to w Wiśniewie, czy przez ostatnie lata swojego życia w Płocku. Dziękował jednocześnie wszystkim, którzy otoczyli zmarłą swoją modlitwą.

Egzekwiom przewodniczył o. bp M. Roman, który także prowadził eksportację doczesnych szczątków s. M. Apolinarii na cmentarz parafialny, które spoczęły między mogiłami innych sióstr. Niech światłość wiekuista jej świeci, Boże, bo litościwy jesteś.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

dk. M. Daniel