Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne

15 stycznia 2009

Dnia 15 stycznia 2009 roku miało miejsce w Sali Synodalnej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Warszawie noworoczne spotkanie Polskiej Rady Ekumenicznej. Obecni byli wszyscy zwierzchnicy Kościołów członkowskich, a także przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Armii Zbawienia i Związku Wyznania Mojżeszowego. Nie zabrakło również reprezentantów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Premiera Donalda Tuska. Wśród zaproszonych gości przybyli przedstawiciele instytucji zaprzyjaźnionych z PRE (m.in. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Akademii Muzycznej w Warszawie, czy Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego), osób związanych z krzewieniem idei ekumenizmu, dziennikarzy i korpusu dyplomatycznego.

Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentowany był przez Biskupa Naczelnego M. Ludwika Jabłońskiego, bp. M. Włodzimierza Jaworskiego (ordynariusza diecezji śląsko – łódzkiej), kapł. M. Grzegorza Dróżdża i kapł. M. Karola Babi. Obecni także byli s. Pelagia Jaworska oraz redaktor „Mariawity”, br. subdk. M. Daniel Mames.

Prezes PRE abp. Jeremiasz w przemówieniu noworocznym wspominając ubiegłoroczne wydarzenia podkreślił, iż to wszystko, co wydarzyło się złego w mijającym roku nie może zasłonić, dobra, które wówczas także się działo. Owo dobro pozwala ekumenistom patrzeć w przyszłość planując nowe przedsięwzięcia, których celem jest realizacja idei ekumenizmu. - Poszukiwanie porozumienia ponad wszelkimi podziałami i różnicami – tak ważne w światowym ruchu ekumenicznym – jest jednym z najważniejszych zadań współczesnego świata w imię pokoju, ochrony całego stworzenia i troski o godność każdego człowieka – mówił abp Jeremiasz. Do myśli abp. Jeremiasza nawiązał Prymas Polski Józef kard. Glemp, zawracając uwagę na istotność Bożego pokoju w relacjach międzyludzkich.

Spotkanie zakończyły życzenia noworoczne oraz agapa.

(M.D.)