Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

13 czerwca 2009

W sobotę, 13 czerwca, Mszą świętą celebrowaną przez Biskupa Naczelnego Marię Ludwika Jabłońskiego rozpoczęło się spotkanie dzieci pierwszokomunijnych w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Po raz XIII dzieci, które w swoich parafiach niedawno przyjęły pierwszy raz Jezusa do swych serc, mogły za ten niezwykły dar podziękować w miejscu tak szczególnym, jakim jest płocka katedra mariawicka. Wszechogarniająca biel świątyni, jej ascetyczny wystrój harmonizował z bielą dziewczęcych sukienek oraz czystością dziecięcych serc, w których dzień pielgrzymki i chwile spędzone na modlitwie, jak w kazaniu mówił biskup, powinny pozostać na długo, utwierdzać w wierze, dawać siłę i przypominać o wspólnocie.

Po nabożeństwie dzieci udały się na zwiedzanie pomieszczeń klasztornych, w których mieszkała błogosławiona Maria Franciszka. W Izbie Pamięci obejrzały pamiątki związane z Jej osobą, a w podziemiach świątyni na grobach Mateczki i pierwszych biskupów zapaliły znicze i złożyły kwiaty.

Po obiedzie udały się do sali klasztornej, gdzie przedstawiły przygotowane przez kapłanów i katechetów montaże słowno – muzyczne. Występ każdej parafii nagradzany był brawami oraz naklejkami o tematyce religijnej. Wszystkie dzieci otrzymały też od biskupa cukierki i książeczkę przybliżającą historie biblijne.

Wspólną adoracją Przenajświętszego Sakramentu oraz pieśnią polecającą zebrane dzieci opiece boskiej i błagającą Boga, by im „błogosławił, ratował w potrzebie i strzegł od złego” zakończono zjazd.

Ewa Olszewska