Światowy Dzień Modlitwy – Płock

6 marca 2009

Rokroczną już tradycją stało się, że w pierwszy piątek marca chrześcijanki różnych wyznań na całym świecie modlą się we wspólnej intencji. Kontynuują one tym samym piękną ideę wspólnej modlitwy w intencji ubogich, bezrobotnych i pokrzywdzonych. Zapoczątkowana została ona w 1887 roku przez członkinię Kościoła Prezbiteriańskiego – Mary Ellen James.

Tegoroczna liturgia Światowego Dnia Modlitwy była opracowana przez kobiety z Papui – Nowej Gwinei. Hasło: „W Chrystusie jest wiele członków, ale jedno ciało” jest parafrazą fragmentu zaczerpniętego z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (2, 4 – 13).

W naszej parafii przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku zgromadziły się kobiety, aby się dołączyć do ogólnoświatowej intencji jednocząc się tym samym w jedną rodzinę. Lektorki w czasie nabożeństwa czytały modlitwy dziękczynne i pochwalne, zwracając się do Boga między innymi tymi słowami:

Dzięki Twej mądrości wszyscy możemy być razem.
Ty jesteś nasz Bóg i chcemy Ci dziękować.
Ty jesteś nasz Bóg i chcemy Cię wysławiać.
Mówimy Ci – dzięki ponieważ Ty jesteś Bogiem.
” (Liturgia ŚDM 2009)

Kończąc nabożeństwo zgromadzone parafianki podały sobie dłonie mówiąc: „Idźmy naprzód silni jednością, aby ludzie na całej ziemi zobaczyli i odczuli jedność w Chrystusie w tym podzielonym świecie, aby bardziej zbliżyli się do Boga. Niech Bóg, źródło jedności, zjednoczy nas swoją bezgraniczną miłością przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana”. (Liturgia ŚDM 2009).

Po nabożeństwie, podczas wspólnej agapy, która przebiegała w rodzinnej atmosferze, głównym tematem rozmów była Papua – Nowa Gwinea. Przede wszystkim skupiano się na osobliwej sytuacji kobiet zamieszkujących ten kraj, jak również na obecnej sytuacji kobiet w Polsce.

Liturgię ŚDM na przyszły rok, pod hasłem: „Niech wszyscy chwalą Pana”, przygotowały kobiety z Kamerunu.

Lubomira Siuta,
Ewa Niewiadomska
Foto: kapł. M. Mirosław