Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia 2010
W dniu 15 sierpnia obchodzimy dwa bardzo istotne święta dla każdego mariawity. Pierwszym z nich jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, natomiast drugim rocznica poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.
Na tegorocznej uroczystości, jak każdego roku, zgromadzili się liczni pielgrzymi z całej Polski. Oczywiście w przygotowaniach do święta nie mogło zabraknąć pomocy naszej młodzieży, która przybyła z parafii Dobra, Lipka, Stryków, Grzmiąca, Cegłów i Leszno. Młodzież doskonale połączyła pracę z modlitwą i całonocną adoracją Przenajświętszego Sakramentu.
W dniu święta wierni przybywali już od wczesnych godzin porannych, aby móc uczestniczyć we Mszy św. odprawionej o godz. 7.30 przez kapłana M. Mirosława Polkowskiego. Uroczysta Msza Św. rozpoczęła się o godzinie 10.00 procesjonalnym wejściem duchownych do katedry. Sumę celebrował Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – bp M. Ludwik Jabłoński w asyście bp. M. Włodzimierza Jaworskiego, bp. M. Bernarda Kubickiego i bp. M. Romana Nowaka.
Naukę przed Komunią Świętą wygłosił bp M. Włodzimierz Jaworski przygotowując zgromadzonych do godnego przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej. Słowo Boże po ostatniej Ewangelii skierował bp M. Ludwik, na podstawie Ewangelii św. o oczyszczeniu świątyni. Podkreślił, że świątynia w Jerozolimie i każde miejsce modlitwy, powinno być zgodnie z wolą Chrystusa - domem modlitwy. Świątynia płocka otrzymała od Boga szczególne łaski. Została poświęcona przez Pana Jezusa i każdy może dostąpić łaski Bożej, o ile prośby „będą zgodne z wolą Bożą”. Biskup przypomniał jednocześnie, że ostatnim ratunkiem dla świata, jest cześć dla Pana Jezusa, ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie i nieustająca pomoc Maryi.
O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór „Mariawita” pod dyrekcją dr. Henryka Kapusty i orkiestra z parafii Stryków. Na organach grał Włodzimierz Rek, a pieśń „Zdrowaś Maryja” wykonała Ewelina Pachnik.
Po Mszy św. wierni zgromadzili się w ogrodzie klasztornym, gdzie mogli obejrzeć wystawę zdjęć z kolonii w Płocku, Międzywodziu i wysłuchać utworów w wykonaniu orkiestry dętej. Można było też nabyć dewocjonalia, literaturę religijną, m.in. nową pozycję - powieść biograficzną o Założycielce mariawitów, zatytułowaną „Wyklęta”, autorstwa S. W. Gintera. Jak każdego roku nie zabrakło chętnych do obejrzenia obrazów haftowanych przez siostry zakonne. Odwiedzano również celkę Mateczki oraz modlono się przy grobie Założycieli – św. Marii Franciszki.
O godzinie 15.00 zostały odprawione uroczyste nieszpory, którym przewodniczył kapłan M. Zbigniew Nawara. Naukę w czasie nabożeństwa wygłosił bp M. Bernard. Mówił o roli Matki Najświętszej w życiu chrześcijanina oraz przypomniał o istocie życia każdego mariawity tzn. oddawaniu czci żywemu i prawdziwemu Panu Jezusowi ukrytemu w Eucharystii.
Pielgrzymi przez cały dzień trwali na adoracji w Świątyni, prosząc Boga o łaski dla siebie i swoich bliskich.
Milena Oliszewska
Błogosławieństwo Przenajświętszym Sakramentem i procesjonalne wyjście ze Świątyni zakończyło główne nabożeństwo tego dnia.