Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku

15 sierpnia 2013

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Poświęcenia Świątyni, odbył się doroczny zjazd mariawitów w Płocku. W tym roku minęła 99. rocznica poświęcenia Katedry Mariawickiej.

Tak wielką uroczystość, poprzedziły przygotowania zarówno duchowe jak i organizacyjne. Młodzież z wielu parafii mariawickich z Kapłanem M. Dominikiem z Leszna, włączyła się w prace porządkowe przy Świątyni i klasztorze. Przed uroczystością została odprawiona całonocna adoracja Przenajświętszego Sakramentu.

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza Święta odprawiona przez kapłana M. Mirosława, podczas której na organach grał nowy alumn naszego Seminarium Duchownego – brat Piotr Nowak z parafii Dobra. Pomiędzy poranną Mszą Świętą a uroczystą Sumą, licznie przybyli pielgrzymi odprawiali adorację ubłagania Przenajświętszego Sakramentu oraz modlili się w katakumbach przy grobie Założycielki i biskupów mariawickich.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą poprzedziło procesjonalne wejście duchowieństwa do Świątyni. Sumę celebrował Biskup Naczelny M. Ludwik Jabłoński, w asyście biskupów i kapłanów. Uroczystość uświetniły śpiewy chóru parafialnego z Cegłowa pod przewodnictwem brata Tadeusza Sadocha – organisty oraz orkiestra dęta z parafii Dobra pod batutą Jana Nowaka. Nie sposób nie wspomnieć o wzruszających partiach solowych Eweliny Pachnik z Mińska Mazowieckiego i Jakuba Pawlaka z Lipki. Naukę przed Komunią Świętą i przygotowanie do Sakramentu Pokuty wygłosił biskup M. Włodzimierz Jaworski, podczas której przypomniał, o łaskach, które przysługują tym, którzy w Świątyni Miłosierdzia i Miłości będą błagać Pana Jezusa o odpuszczenie grzechów.

Na zakończenie przemówił Biskup Naczelny naszego Kościoła, który w kazaniu między innymi powiedział: „drugiego sierpnia bieżącego roku minęło 120 lat od objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Rocznica ta powinna skłaniać nas do refleksji i zadumy nad minionym czasem, które tworzyły poprzednie pokolenia mariawitów. Były to lata prześladowań i jakże bolesnych doświadczeń, kiedy wyznawcy Mariawityzmu, byli poddani wielkiej próbie wierności dla tego Dzieła Bożego. Jubileusz ten, przede wszystkim powinien być dziękczynieniem, za dar wielkiego miłosierdzia dla świata. Powinniśmy być wdzięczni Bogu, za Jego dobroć, pokornie prosząc o łaskę wiary, aby w naszych sercach, było ciągłe pragnienie miłowania Pana Jezusa, obecnego w Przenajświętszym Sakramencie”.

Suma zakończyła się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Ciebie Boga chwalimy”.







Po nabożeństwie wierni udali się do ogrodu klasztornego, gdzie mogli wspólnie radować się z pobytu przy Świątyni Pańskiej. Mieli oni okazję zobaczyć unikatowe hafty sióstr mariawitek oraz przebywać w miejscach, gdzie żyła i modliła się nasza Święta Matka, święta Maria Franciszka.

O godzinie 14:00 rozpoczęła się okolicznościowa akademia prowadzona przez młodzież z parafii Cegłów, poświęcona 120. rocznicy objawienia światu Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Na twarzach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia na widok młodych dziewcząt ubranych w szare habity. W jednej z ról wystąpił nowy alumn – brat Paweł Wąsowski z Cegłowa.


Centralna uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Nieszporów, którym przewodniczył kapłan M. Zbigniew. Na organach grał brat Sławomir Torbus. Naukę do wiernych skierował biskup M. Bernard Kubicki, podczas której wyjaśnił znaczenie kultu maryjnego i jego podstawy biblijne. Nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości, czuwała m. in. Ochotnicza Straż Pożarna z Lipki.

Na zakończenie należy przypomnieć słowa Pana Jezusa, skierowane do Mateczki: „Dom wasz mają uważać Maryawici i Maryawitki jako swoją kolebkę i ognisko nieustającej adoracyi, z którego płomienie wybuchną na cały świat”.

diakon M. Felicjan

(rj)