Uroczystości w Lesznie


Modlitwa przed nabożeństwem - poświęcenie żyrandola

    Dzień 21 czerwca był niezwykły dla parafii lesznowskiej. Otóż w uroczystość patrona Parafii - św. Jana Chrzciciela, miejscowa orkiestra obchodziła 100-lecie istnienia.

    O godz. 11.30 zgromadzeni wierni i duchowni odmówili modlitwę na cmentarzu parafialnym za pierwszych założycieli Orkiestry i spoczywających już orkiestrantów. 

    Nabożeństwo w kościele rozpoczęto poświęceniem żyrandola ufundowanego przez Henrykę i Stanisława Wożniaków - z racji 40-lecia małżeństwa.

     
 Uroczystą Mszę św. celebrował Biskup Naczelny - M. Ludwik Jabłoński w asyście kpł. M. Wiesława Kowalczewskiego z Żarnówki i M. Franciszka Kubika z Sobótki. Obecni byli również: kpł. M. Robert Żaglewski z Woli Cyrusowej oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Lesznie - ks. Andrzej Tokarski. Na uroczystość przybli także przedstawiciele władz lokalnych - wójt p. Andrzej Cieślak. Nie zabrakło pocztów sztandarowch
.

...Drodzy  Parafianie - zebraliśmy się aby w skupieniu i modlitwie uczcić niebywałe wydarzenie w naszej Parafii  -  kochani... obchodzimy 100 lecie Orkiestry założonej na wiosnę w 1908 roku przez Kapłana Bazylego Furmanika, pierwszej orkiestry w naszym Kościele. - rozpoczęła Parafianka.... odczytując podczas uroczystości historię orkiestry.

    Jubileusz orkiestry podkreśliła również orkiestra parafialna z Sobótki. Biskup wszystkim Jubilatom wręczył pamiątkowe Pisma święte oraz zaprosił Orkiestrę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w sierpniu do Płocka.

    W tym dniu została również ogłoszona zmiana proboszcza. Od 6 lipca obowiązki będzie pełnił kapłan M. Franciszek Kubik, który zastąpi kpł. M. Karola Babi.

    Po nabożeństwie, nie zabrakło gry orkiestr oraz życzeń zarówno dla Orkiestry - Jubilatki jak również dla nowego Kapłana. Podziękowania kierowane były dla kapłana. M. Karola, który pracował w parafii 5 lat. Następnie goście i parafianie zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

 

Dotychczasowy proboszcz - kapłan M. Karol wyczytuje członków Orkiestry a bp M. Ludwik wręcza pamiątki.

Orkiestra Jubilatka

Orkiestra z parafii Sobótka Nowa

Od lewej: Wojt Gminy Leszno - A. Cieślak proboszcz parafii rzymskokatolickiej Andrzej Tokarski, bp M. Ludwik Jabłoński, kpł. M. Franciszek Kubik, kpł. M. Wiesław Kowalczewski, kpł. M. Robert Żaglewski.
 

Kapłan M. Karol Babi - dodychczasowy proboszcz w Lesznie z wójtem.

Nowy proboszcz - M. Franciszek Kubik z Biskupem Naczelnym
(r)

Historia Orkiestry

   Obchodzimy dziś 100 lecie Orkiestry założonej na wiosnę w 1908 roku przez Kapłana Bazylego Furmanika, pierwszej orkiestry w naszym Kościele.

    Po wybudowaniu kościoła, Domu Ludowego, Ochronki, sali teatralnej cegielni i tartaku Kapłan zaczął organizować Parafialną Orkiestrę Dętą. W tym celu zaprosił kapelmistrza Orkiestry Wojskowej - Pana Białowąsa a ten przyjął propozycję.
    Zaczął od nauki nut wcale niemałej grupy, bo liczącej dwudziestu trzech chłopców w różnym wieku. Pierwsze instrumenty zostały zakupione ze składek parafialnych od wojska i wyremontowane. Szybko się okazało, że chętnych do nauki jest więcej jak instrumentów. Już po dwumiesięcznej nauce zespół zaprezentował swoje umiejętności. Znane są prawie wszystkie nazwiska muzyków z pierwszego składu. Zespół cały czas udoskonalał swoje umiejętności na próbach dwa razy w tygodniu jak też poszerzał repertuar.
    Pierwszym kapelmistrzem zostal pan Białowąs a dyrygentem trębacz Stanisław Skierski. Wiadomo, że od 1934 do 1939 roku zespołem kierował Stanisław Szamborowski i Antoni Pejaś. Wojna przerwała występy i próby a dzięki zapobiegliwości kapłana Inocentego Gołębiowskiego - instrumenty zostały ukryte i przetrwały, ale Marian Kuźmiński nie próżnował tylko przepisywał nuty do nowych marszowników, które istnieją do tej pory. Trzeba poinformować, że przed wojną w Orkiestrze Wojskowej 36 Pułku Piechoty w Żytomierzu grało czterech muzyków z naszej orkiestry. Zostali wzięci do niewoli i niestety jeden muzyk nie wrócił. Po powrocie z niewoli energicznie zaangażował się w sprawy orkiestry Ryszard Sofuł. Został na długie lata jej nowym kapelmistrzem. Zakupiono ponownie nowe instrumenty i powiększono skład osobowy. Orkiestra grała nie tylko na uroczystościach kościelnych w Lesznie i Płocku ale również na różnych uroczystościach państwowych w Lesznie, Błoniu, Grodzisku, Żyrardowie. Grała także na statku płynącym  Wisłą do Płocka.
    Kiedy w latach 60. Cukrownia zakupiła instrumenty i powstała druga orkiestra, kierował nią również nasz doskonały klarnecista Ryszard Sofuł. Był to okres bardzo szczególny dla obu orkiestr. Przez cały czas istnienia orkiestry przy cukrowni grali w niej również muzycy z Orkiestry Parafialnej i odwrotnie. Pełny skład osobowy liczył prawie 40 osób.W tym czasie orkiestra w pełnym składzie wyjechała na występy do Niemiec.
    Różne losy sprawiły, że obecnie istnieje jedna orkiestra pod batutą Tadeusza Rydla i opieką muzyczną Bernarda Olosia. Orkiestra występuje na różnych uroczystościach gminnych i kościelnych w obydwu parafiach. Wszystkie uroczystości państwowe odbywają się z jej udziałem np. 3 maja, 17 września, coroczne uroczystości na Wierszach, Dzień Strażaka oraz WOŚP.
    Od kilku lat  - dzięki władzom gminnym przy czynnym zaangażowaniu pana Wójta i Pani Dyrektor Domu Kultury Orkiestra występuje w nowych strojach oraz  gra na wyremontowanych instrumentach.
    Obecny zespół liczy 14 muzyków, ale mimo tak podeszłego wieku całkiem dziarsko się trzyma.

    Apelujemy do chłopców i dziewcząt z naszej miejscowości zdolnych i chętnych do nauki gry na instrumentach dętych by przyszli na próby orkiestry w piątki, by po okresie nauki powiększyć skład orkiestry i grać w zespole.
    Drodzy Parafianie, cieszymy się, że to nam przypadło obchodzić 100-lecie istnienia Orkiestry, ale należy schylić głowy i z szacunkiem wspomnieć naszych poprzedników, którzy ja organizowali.

  / Opracowanie zbiorowe na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych i przekazow ustnych./

 czerwiec 2008
powrót