Mariawickie korzenie zgierskiej podstawówki

Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgierzu pięcioro uczniów klasy VI d przygotowało interesującą graficznie i merytorycznie prezentację na temat historii i czasów współczesnych swojej szkoły.

O początkach funkcjonowania tej placówki oświatowej napisali m.in. "Pierwsze wzmianki o szkole znajdujemy w starej kronice z lutego 1906 r. Wtedy właśnie przedstawiciele gminy mariawickiej wystąpili do władz rosyjskich o powołanie szkoły wyznaniowej. Uzyskano zgodę na utworzenie jednej szkoły z etatem miejskim i dwóch prywatnych pod kierunkiem Józefa Gromulskiego. Po 4 latach, na skutek starań kierownictwa, szkołę z etatem miejskim wcielono do ogólnych szkół miasta.

Wiosną 1907 roku rozpoczęto budowę murowanego domu przy obecnej ul. Słowackiego, w którym miała znaleźć się ochronka i dwie szkoły, sala ćwiczeń i mieszkania. Budowę zakończono jesienią. W czasie I wojny światowej w salach szkolnych urządzono szpital dla rannych żołnierzy. Po ich ewakuacji ks. Pągowski rozpoczął starania o ponowne otwarcie szkoły mariawickiej. W roku szkolnym 1915/16 szkoła zaczęła działać. Początkowo miała tylko cztery oddziały (312 uczniów); mieściła się przy ul. Słowackiego, a pierwszym kierownikiem był Karol Ziebart".

Autorzy strony zamieścili także biogramy wszystkich dyrektorów szkoły. Na temat kapł. M. Barnaby Gromulskiego czytamy: "Józef Gromulski (1885 - 1980). Seminarium nauczycielskie ukończył w roku 1903 w Siennicy koło Mińska Mazowieckiego. W latach 1903 -1913 pracował jako nauczyciel w różnych szkołach: w Pecynie, w Michałowie, w Lipińskich, w Zgierzu, gdzie został kierownikiem pierwszej szkoły mariawickiej założonej w 1906 roku (...). W 1913 r. wstąpił do Seminarium Duchownego, które ukończył w 1915 r. Od 1923 r. ks. Józef Maria Barnaba Gromulski pełnił funkcję proboszcza w parafii mariawickiej w Zgierzu".

Prezentację wzbogacają zdjęcia archiwalne i współczesne. Cieszy fakt, że szkoła, która powstała dzięki inicjatywie i wysiłkowi zgierskich mariawitów działa do dziś, a dzieci pobierające naukę w tej placówce znają jej genezę.

Więcej informacji na temat podstawówki w Zgierzu można znaleźć na stronie: www.sp3.miasto.zgierz.pl