Kalendarz Maryawicki Rok 1909

     
    W roku 2009 mija sto lat od wydania drugiego rocznika „Kalendarza Mariawickiego” w wersji książkowej (format zbliżony do A4), który przedstawia rozkład miesięcy i dni roku 1909, podaje również aktualne informacje z życia Kościoła.

    Na miękkiej, niebieskiej okładce (frontowej) znajduje się zdjęcie kościoła w Dobrej k. Łodzi z procesją z Przenajświętszym Sakramentem. Kalendarz został wydany w Łodzi nakładem ks. Jana Kowalskiego i kosztował 60 kopiejek. Początek kalendarza jest podobny do wydania z roku poprzedniego (zob. Mariawita 11-12/2008). Rozpoczyna się od rozkładu Ewangelii na wszystkie uroczystości i niedziele roku 1909. Następnie „Dni galowe dworskie”, czyli dni roku, w których uczniowie zwolnieni są z zajęć szkolnych. I tak dla przykładu dzień 14 listopad to „rocznica urodzin Jej Cesarskiej Mości Najjaśniejszej Pani Maryi Teodorówny”. Niniejsze wydanie zawiera także tekst „Dom Cesarsko-Rosyjski”- jest to spis wszystkich członków rodziny cara Mikołaja II Aleksandrowicza. Dalej następuje kalendarz właściwy na rok 1909, który zamieszcza zarówno kalendarz starego stylu, czyli juliański, jak i nowego stylu - gregoriański. Ponadto zawiera święta Kościoła wschodniego. Nie zabrakło również godzin wschodów i zachodów słońca, faz księżyca, zmian powietrza i świąt wyznania mojżeszowego. Dodatkowo przy każdym z miesięcy znajduje się wiersz.
    Kolejną część kalendarza rozpoczyna artykuł „Przyjdź Królestwo Twoje” traktujący o upadku ludzkości, dla której jedynym ratunkiem jest Eucharystia i Chrystus mówiący „Pokój wam…”. Kolejny tekst poprzedza wiersz „Nowy Rok”. „Fakta mówią” to następny artykuł. Wyraźnie dzieli się on na dwie części. Pierwszą z nich jest wprowadzenie nawiązujące do krajobrazu i historii Płocka, gdzie mariawityzm „rozpoczął swą zbożną pracę nad odrodzeniem duchowieństwa i ludu, nad szerzeniem oświaty wśród maluczkich, nad złagodzeniem twardego ich losu, nad wpajaniem miłości wśród tych, którzy tej miłości nigdy nie zaznali …”(s.21). Druga część artykułu została poświęcona powstałym parafiom i działalności kapłanów mariawitów. Opis każdej z parafii został opatrzony zdjęciem proboszcza, kościoła z zewnątrz, czasami również wewnątrz, wiernych oraz kaplic, można spotkać także zdjęcia powstających ochronek, szkół mariawickich i różnych zakładów, które powstawały i działały przy parafiach. Po opisie parafii zamieszczono wiersz „Papież słowiański” autorstwa Juliusza Słowackiego. Dalej następuje tekst „Za więzienną kratą”. Jest to relacja z życia więźniów przebywających na „zamku” w Lublinie. Po wyżej wymienionym artykule zamieszczona jest nowela pt. „Potęga miłości”, której bohaterką jest 14-letnia Marusia z Łodzi, nie chcąca zostać mariawitką, bojąca się tej decyzji, mimo, iż cała jej rodzina przyjęła już mariawityzm. Koniec końców dziewczynka zmienia swoje poglądy i zostaje gorliwą mariawitką. Następnie zamieszczono obraz „Chrystus wśród tłumu” autorstwa J. Hęciny-Krzesza. Artysta poprzez swoje dzieło przedstawia stosunek ludzi do Chrystusa w czasach obecnych. Dalej znajduje się wiersz A. E. Odyńca „Prorok”.
    W tym wydaniu kalendarza umieszczono także bardzo cenną informację o pomocy doraźnej w nagłych wypadkach takich jak otrucia, rany, złamania, zwichnięcia, stłuczenia, omdlenia, przenoszenie rannych czy oparzenia. Jest to niezwykle istotne dla ludzi wówczas żyjących. Zamieszczony jest również spis monet państw europejskich i pozaeuropejskich, a także spis miar i wag (z podziałem na francuskie, rosyjskie i nowopolskie). Tuż przed reklamami umieszczono tekst „To i owo”, czyli krótkie historie z życia wzięte. Kalendarz kończy rozkład jarmarków (uwzględniający podział na gubernie) i reklamy np. Tani sklep w domu maryawickim w Raszewie, Zakład Stolarski maryawitów w Zgierzu. Ostatnią stronę kalendarza zajmuje informacja o „ Maryawicie” Czcicielu Przenajświętszego Sakramentu, piśmie tygodniowym, naukowo-religijnym, ilustrowanym wraz z dodatkiem „Wiadomości”, wydawanym przez Kościół od 1907 roku. Z ostatniej strony dowiadujemy się także o prenumeracie „Maryawity” z dodatkiem „Wiadomości”. Prenumerata w kraju wynosi 4 ruble, za granicą 5 rubli. Podany jest adres redakcji i administracji: Łódź, ul. Franciszkańska 27, tel. 12.73.redaktorem i wydawcą jest ks. Jan Kowalski. Kalendarz zawiera również wkładki zdjęciowe na twardym papierze: miedzy s. 136 a 137 zdjęcie (od lewej) ks. Romana Próchniewskiego (im. zak. M. Jakub) wikarego Generalnego Związku Maryawitów i ks. Jana Kowalskiego (im. zak. M. Michał) Ministra Generalnego Związku Maryawitów (w pozycji stojącej); miedzy s. 176 a 177 zdjęcie (w pozycji stojącej) Marii Franciszki Założycielki Związku Maryawitów w stroju zakonnym; między s. 184 a 185 zdjęcie grupy sióstr mariawitek w Płocku po ślubach wieczystych (z Matką Założycielką).
    Niniejszy kalendarz był i jest źródłem cennych informacji dotyczących życia Kościoła, ale również skarbnicą wskazówek istotnych dla ówczesnego życia codziennego.    
 
Opracowali:
kapłan M. Mirosław i Milena Oliszewska


(Mariawita 10-12/2009)

powrót