Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

W dniach od 14 do 16 października 2005 roku w Ośrodku Konferencyjnym Kościoła Chrześcijan Baptystów w Radości k/Warszawy odbyła się coroczna Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet.

W konferencji obok przedstawicielek Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej uczestniczyły panie z Kościoła Rzymskokatolickiego i Greckokatolickiego, a także reprezentantka tworzonej w Polsce Armii Zbawienia.

Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentowały: Grażyna Zychowicz i Zofia Walczuk z Warszawy oraz Bożena Ciesielska z Łodzi.

Temat tegorocznej konferencji "Jak postrzegamy znaki czasu?" nawiązywał do hasła Światowego Dnia Modlitwy na 2006 r., a hasło konferencji zostało zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza 24,32: "A od figowego drzewa uczcie się podobieństwa: Gdy gałąź jego już mięknie i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato."

Wprowadzeniem do rozważań i dyskusji na temat znaków czasu był wykład wygłoszony przez Joannę Mikołajczak - Kluczyńską (ew.aug.).Następnie o postrzeganiu znaków czasu przez pryzmat wyznania ewangelickiego mówiła pani Krystyna Lindenberg (ew.ref.), a pani Monika Waluś przedstawiła swoje przemyślenia z punktu widzenia Kościoła rzymskokatolickiego.

Spojrzenie mariawickie na znaki czasu zawarte zostało w referacie Jadwigi Znajdek, który - ze względu na nieobecność autorki z powodu choroby - zaprezentowała Grażyna Zychowicz. W referacie autorka wyraziła m.in. następujące spostrzeżenie: "Pozytywne znaki czasu wskazują na dziejące się w świecie dobro, pragną je uwypuklić, skłonić człowieka do pomnażania tego dobra i do dziękczynienia. W tym kontekście szczególnym znakiem obecnego czasu jest, zakrojona na niesłychaną jak dotąd skalę, międzyludzka solidarność z cierpiącymi, np. ofiarami różnych kataklizmów, możliwa także dzięki rozwojowi mediów i szybkości komunikacji. (...)

Znamiennymi wyróżnikami naszych czasów są: Internet, e-mail, strony www i WAP, SMS-y, płyty CD i DVD, gry komputerowe, laptopy, które bardzo zmieniły nasze życie. Inaczej niż kiedyś planujemy dzień (najlepiej w notesie elektronicznym), inaczej robimy zakupy (coraz chętniej w Internecie), inaczej śpimy (bo o 5 rano najszybciej ściąga się pliki), inaczej się bawimy (siedząc przed monitorem i zabijając ufoludki)."

Dużo czasu poświęciłyśmy również na zapoznanie się z liturgią ŚDM na 2006 rok przygotowaną przez Komitet ŚDM w Republice Południowej Afryki. Poszerzyłyśmy swoją wiedzę na temat tego kraju i problemów ludzi tam mieszkających, aby łatwiej nam było zorganizować modlitwy ŚDM w nowym roku w swoich miejscowościach, parafiach, diasporach.

Należy zaznaczyć, że uczestniczące w konferencji panie przyjechały do ośrodka w Radości z różnych miejscowości, nie tylko z Warszawy ale i z Poznania, Katowic, Rzeszowa , Łodzi, Wrocławia...

Całość konferencji upłynęła w serdecznej, przyjacielskiej atmosferze, przy wspólnej modlitwie i śpiewie. Duża w tym zasługa prowadzącej, pani Ewy Walter (ew.aug.) przewodniczącej Polskiego Komitetu ŚDM.

Miłym akcentem było wysłanie życzeń i podziękowań, nieobecnej na konferencji z przyczyn obiektywnych, naszej siostrze Pelagii Jaworskiej, wieloletniej członkini Krajowego Komitetu ŚDM, która w latach 1990 - 1996 pełniła w nim funkcję wiceprzewodniczącej.

Wspólne nabożeństwo niedzielne u gospodarzy - w kościele baptystów, zakończyło naszą konferencję.

3 marca 2006 roku będziemy wszystkie łączyć się w modlitwie, w całym kraju, na nabożeństwach ŚDM "Znaki Czasu".

Bożena Ciesielska (Mariawita 10-12/2005)

Biskup Naczelny M. Włodzimierz 31 sierpnia 2005 roku odwołał Pelagię Jaworską (na jej prośbę) z funkcji reprezentowania Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Krajowym Komitecie ŚDM, a na to miejsce delegował mgr inż. Jadwigę Znajdek z Łodzi.