- Sukcesja apostolska
-
Biskupi mariawiccy
-
Pionierzy mariawityzmu
- Mariawityzm 100 lat temu
- Działalność społeczna
- Geneza parafii mariawickiej w Płocku
- Kalendarium

MARIAWITYZM 100 LAT TEMU

W 2006 roku będziemy obchodzić 100-lecie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Mariawityzm jako idea odnowy życia religijnego przez szczególną cześć Pana Jezusa utajonego w Przenajświętszym Sakramencie i wzywanie pomocy Najświętszej Maryi Panny - Matki Bożej, powstał i rozwijał się ponad 10 lat w Kościele Rzymskokatolickim. Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów zorganizowane na skutek Bożego objawienia, które otrzymała 2 sierpnia 1893 roku siostra zakonna św. Maria Franciszka Kozłowska, do 1903 roku działało w ukryciu, zarówno przed władzami świeckimi, jak i kościelnymi. Powołanie swoje do szerzenia kultu Eucharystii i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy kapłani należący do tego Zgromadzenia spełniali w ramach swoich obowiązków duszpasterskich, jako profesorowie seminarium, proboszczowie i wikariusze.

W 1903 roku zaczęli realizować nakaz Chrystusa dany Marii Franciszce - Potem powiedział Pan: "Wypełniły się już dni" - i kazał to wszystko spisać i najprzód oddać pod sąd Biskupów mówiąc: "Jak osądzą, tak Im się stanie" i wymienił Pan Jezus trzech; a potem wprost udać się do Stolicy Apostolskiej i całe to Dzieło złożyć u stóp Ojca Świętego i powiedział mi Pan: "Nie potrzebujecie uznania i zalecenia Biskupów, bo Dzieło Święte jest i samo się zaleca" - Zapytałam: "Panie, czy taka jest Wola Twoja?" Odpowiedział Pan: "Ja Pan, Ja ci to rozkazuję..." (Dz. M. str. 32).

Maria Franciszka w grudniu 1902 roku spisała własnoręcznie objawienia, które otrzymała w ciągu 10 lat od 2 sierpnia 1893 roku. Kapłani opracowali historię swojego Zgromadzenia i w 1903 roku rozpoczęły się starania o potwierdzenie ich Zgromadzenia przez władze kościelne. Chodziło o to, aby kapłani mariawici mogli bez przeszkód, legalnie szerzyć cześć Przenajświętszego Sakramentu i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w całym Kościele. I zaczęło się...

Lata 1903-1906 były okresem trudnym dla mariawitów, były czasem brzemiennym w wydarzenia i decyzje, które doprowadziły do wyodrębnienia się mariawitów w 1906 roku z Kościoła Rzymskokatolickiego i zorganizowania Kościoła Mariawickiego. W ramach przygotowań do 100 rocznicy zorganizowania naszego Kościoła będziemy na łamach Mariawity przypominać niektóre wydarzenia sprzed 100 lat, korzystając z najbardziej wiarygodnych relacji, bo zamieszczonych w najwcześniejszej publikacji mariawickiej, tj. Maryawicie z 1907 r.



- Część pierwsza
-
Część druga
-
Część trzecia
- Część czwarta
- Część piąta
- Część szósta
- Część siódma
- Część ósma
- Część dziewiąta
- Część dziesiąta
- Część jedenasta
- Część dwunasta